Znajdź i oceń wino:

Wpisz poszukiwaną frazę:

Tylko ocenione wina

Moje Wino dla gości:
RSS:
Idea portalu:

Moje Wino to forum pozwalające na współdzielenie ocen wina. Umożliwia określenie indywidualnego profilu smakowego na podstawie subiektywnych ocen użytkownika. Dzięki inteligentnemu wnioskowaniu najlepsze wino to indywidualnie dopasowana propozycja. Więcej informacji na ten temat: Idea portalu Moje Wino

Białe wino

O ile w przypadku wina czerwonego nie ma większego problemu z nazwą tego wina i wywodzeniem go od koloru alkoholu, o tyle wino białe nie jest już tak jednoznacznym określeniem. Większość z osób na pytanych o biały kolor wybierze szklankę mleka, a nie szklankę wody. Winu, zwłaszcza białemu znacznie bliżej, jeśli chodzi o wygląd, do szklanki wody niż mleka. Mimo tego, że alkohol ten jest przezroczysty rzadko kiedy bywa zupełnie bezbarwny. Najjaśniejsze kolory, najbliższe absolutnej przezroczystości, czyli czystej bieli, produkuje się ze szczepu Savignon Blanc. Wszystkie pozostałe wina są żółtawe, słomkowe, bladoherbaciane, bladoróżowe, beżowe a czasami nawet zielonkawe. Ten ostatni kolor często wprowadza początkujących miłośników białego wina w błąd, gdyż określenie wino zielone nie dotyczy koloru, a jego niedojrzałości i jest tłumaczeniem nazwy portugalskiej apelacji Vinho Verde. Rzeczywiście apelacja ta w większości oferuje wina białe, stąd mogą powstawać pewne nieporozumienia. Charakterystycznymi winami białymi są węgierskie wina Tokaj (przede wszystkim ze szczepu Furmint), niemiecki Riesling oraz francuskie wina z apelacji Chablis, wytwarzane niemal wyłącznie z odmiany Chardonnay. Inne popularne szczepy służące do wyrobu białych win to Chenin Blanc, Gewurztraminer (bardzo popularny w nowym świecie, gdzie daje wina o aromatach owoców tropikalnych), Semillon czy Viognier. Do wyrobu białych win można też używać winogron czerwonych, a w zasadzie ich soku. Najbardziej charakterystyczny przypadek to Pinot Noir służący do wyrobu bazy do białych szampanów i niektórych win musujących.

W czasie wyrobu białych win fermentacji poddaje się sam sok odciśnięty mechanicznie lub będący wynikiem naturalnego ocieku. Przed fermentacją sok poddaje się sedymentacji, czyli samoczynnemu osadzaniu się cząstek zanieczyszczeń, na dnie naczynia z sokiem. Po fermentacji wino poddaje się dojrzewaniu. Często, czego niemal nigdy nie stosuje się w przypadku wina czerwonego, wino białe dojrzewa w tym samym zbiorniku lub beczce, w którym odbywała się fermentacja. Dojrzewanie nad osadem oznacza się na etykietach określeniem sur lie. Samo wino białe ma znacznie więcej odmian i możliwości powstawania niż wino czerwone. Generalnie słodkie czerwone wina to raczej nieudany eksperyment. W przypadku win białych wina słodkie to bardzo ciekawa i udana alternatywa wina wytrawnego. Słodkie wino czerwone można uzyskać poprzez wcześniejsze zatrzymanie fermentacji poprzez oziębienie oraz poprzez stosowanie winogron zawierających znacznie większą ilość cukru (np. metody późnych zbiorów Late Harvest czy zbiorów przemrożonych winogron Ice Wine). Poza tym w przypadku białych win można pozwolić sobie na produkcję win z gron porażonych szlachetną pleśnią, co daje ciekawe rezultaty, inne od tradycyjnych efektów fermentacji.

Kręgosłupem białych win jest wysoka kwasowość (nawet w przypadku win słodkich), tak więc należy uwzględnić tą kwestię w przypadku łączenia potraw z białym winem. Osoby, które nie lubią intensywnej kwasowości powinny pić to wino do potraw słonych i słodkich, które będą maskować ten aspekt smaku. Podane do potraw słonych mogą jednak uwypuklić sól w tych potrawach. Doskonale natomiast nadają się do ciężkich tłustych dań, gdyż je intensywnie równoważą (czy nie warto więc spróbować golonki podanej z Chablis?). Słodkie wino białe podane ze słoną potrawą będzie się wydawać mniej słodkie oraz bardziej rześkie i owocowe, natomiast sama potrawa stanie się bogatsza i ciekawsza. Na zasadzie podobieństw słodkie wino doskonale będzie pasować do słodkich potraw, stąd też popularna nazwa białych słodkich win to wina deserowe, jako że podawane są często do słodkich deserów. Inaczej niż w przypadku win czerwonych poza samodzielnym spożywaniem, białe wina pija się też z zimną wodą źródlaną lub gazowaną. Otrzymany w ten sposób napój to szprycer, który jest doskonały na gorące upalne dni.

W przypadku wina białego znacznie częściej wina te są winami jednoszczepowymi lub kupażami traktowanymi jako wina jednoszczepowe (w zależności od przepisów prawnych danego kraju minimum 75% lub 85% wina musi być zrobione jest z jednego szczepu, często wymienionego na etykiecie butelki). Wszystkie białe szczepy mogą być generalnie mieszane z innymi szczepami. Nie powinno więc nikogo dziwić Chardonnay z Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Semillon czy Viognier. Chyba najrzadziej kupażuje się szczep Riesling, co nie oznacza, że trudno znaleźć takie wino. Poza tym bardzo popularne są dwa kupaże biało-czerwone, czyli dodawanie do win Shiraz niewielkich ilości Viognier (powstaje wino czerwone) i łączenie Pinot Noir (sam sok) z Chardonnay - powstaje wino białe do produkcji szampana i win musujących.

Poniżej kilka butelek białego wina, na które warto zwrócić uwagę:

 
MWi © 2007-2012
Portal przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich